Нестандартний урок з «Основ здоров’я» у 2
класі
Тема. Узагальнення
правил збереження здоров'я.
Мета. Узагальнити
правила безпеки у побуті та правила безпечної поведінки під час ігор на
подвір'ї; навчити упереджувати та запобігати виникненню небезпечних ситуацій,
що можуть стати загрозою для життя дитини; виховувати дисциплінованість та
увагу.
Обладнання: плакати правил
безпеки у побуті, дитячі малюнки.
Хід заняття
Учитель. Друзі, перед тим, як розпочати
нашу бесіду, я хочу поставити вам такі запитання:
¾
Скажіть,
яке місце на землі ми вважаємо найбезпечнішим? Куди ми несемо наші радощі і
жалі?
¾
Так,
рідна домівка — це найдорожче місце для людини. Тут ми знаходимо затишок,
спокій, тут нас люблять і розуміють.
¾
Існує
давня приказка "Мій дім — моя фортеця". Як ви розумієте цей вислів?
Від чого залежить наша безпека вдома?
¾
Отже,
ми дійшли висновку, що безпека та добробут нашої домівки залежать від нас
самих. Про те, як захистити від лиха рідну оселю і власне життя, ми і поведемо
сьогодні розмову. Я пропоную докладніше поговорити про пожежу. Адже це -
найстрашніше лихо.
Лісовичок. Я дідусь
Лісовичок,
Борода
із колючок.
Я
по лісі походжаю,
Кожну
гілочку й листочок охороняю.
Онучка. Дідусева я онучка,
Як
тростиночка я гнучка.
Квіти
й трави я збираю,
Добру
вже аптеку маю,
Й
хворим всім допомагаю.
Лісовичок. Запам'ятайте, діти, правило друзів
лісу: "Природа жива! І ми живемо доти, поки є природа". О! А що це за
гамір у моєму лісі?
Вовченя. Мої батьки десь пішли у своїх справах.
А я біля плити надибав ось що!
Л и с е н я. Ти дивись! Яка гарна
коробочка! А давай подивимося, що там усередині...
Зайченя. А може, не треба? Ми ж не знаємо, що це
таке!
Звірята. Дідусь Лісовичок! Гляньте, що ми
знайшли. Поясніть нам, що воно таке.
Лісовичок. Це, любі мої звірята, сірники. Для
дітлахів це небезпечна річ! Тільки дорослим можна ними користуватись. А в
невмілих руках вони можуть призвести до пожежі. Зрозуміло?
Звірята. Так! Зрозуміло! Ми їх не будемо чіпати.
Лисеня. Пішов собі дідуган! У невмілих руках!..
А в нас умілі! Не будемо його слухати, запалюй, Вовчику.
Зайченя. Не чіпай сірників! Ви ж слово дали
Лісовичку, а самі не дотримуєте його. А я так боюся вогню!..
Вовченя. Який же ти боягуз! Недарма кажуть, що
полохливий заєць і пенька боїться! А ми хоробрі!
Звірята. Ой-ой-ой! Горить наше гарне хутро, ліс
горить! Допоможіть! Рятуйте!..
Лісовичок. Поспішай, онучко! Подзвони 101,
викликай пожежників, а я допоможу звірятам.
1- й пожежник.
Лісовичку, чому в твоєму лісі трапилася пожежа?
Лісовичок. З сірниками ці звірята
Захотіли,
було, гратись.
Враз
вогонь схопився,
Хто де
міг укрився.
Зрозуміли
всі малята -
Звірята (разом). Небезпечно з вогнем гратись!
Лісовичок. Я вам щиро вдячний, дорогі пожежники,
за допомогу!
2 - й пожежник.
Важкувато нам довелося! Та врешті-решт загасили вогонь. От тільки жаль, що
трапляються не тільки нерозумні звірята, а й діти... Та що там казати, і
дорослі трапляються, які необачно поводяться з вогнем.
1 - й пожежник. Для
розваги і для гри
Сірників
ти не бери,
Бо з
вогнем погані жарти —
Жартувати
з ним не варто!
2 - й пожежник. Не
розпалюй сам багаття
Ані в
лісі, ані в хаті.
Легко
вогник запалить,
Та не
просто погасить!
З
грубки жару не беріть –
Жар в
собі вогонь таїть;
Хоч
малесенька жарина –
Для
пожежі все ж причина.
1 - й пожежник. Телевізор,
плитку, праску
Умикати
вам не слід —
Пам'ятайте
це, будь ласка,
Бо від
цього стільки бід!
Пам'ятайте
кожен з вас:
Де
бензин і масло, й газ,
Там
вогонь не підпускай –
Спалахне
усе, і край!
2 - й пожежник. Все
ж як трапилась біда,
Що тобі
робити?
Не
ховатись у куток,
А
вогонь гасити!
1- й пожежник. Так,
але спочатку,
Хлопчики
й дівчатка,
Скористайтесь
телефоном,
Якщо є
поблизу він, -
Номер
цей усім відомий:
Один-нуль-один,
один-нуль-один!
2 - й пожежник. Як
вогонь іще малий,
Кружкою
води залий,
Чи
піском засип, накрий,
Щоб не
зміг ожити.
Гей,
виходь з вогнем на бій,
Подолать
його зумій!
1- й пожежник. А
якщо вогонь не згас
І
багато диму,
Вибігай
з кімнати враз
Із
дітьми малими.
Всіх,
хто є у домі,
Швидше
клич на поміч!
Учитель. Діти, а якими, на вашу думку, мають
бути пожежники? Хто з вас хоче бути пожежником? Зараз перевіримо вашу увагу і
спритність. (Проводяться ігри на увагу).
¾
Сучасні
домівки мають багато зручностей: до них проведені і водопровід, і газопровід, і
електрика. А чи замислювалися ви, що саме вони можуть виявитися джерелами
небезпеки?
¾
Скажіть,
які лиха може спричинити легковажне поводження з водою, газом та електрикою?
¾
У
кожній сучасній оселі "живуть" корисні механізми - машини. їх називають
побутовою технікою. Які побутові прилади ви знаєте?
¾
Чим
загрожує людині несправний електроприлад або напівобірваний провід, що веде до
нього?
¾
Які
правила безпечного поводження з електроприладами та несправними проводами ви
знаєте?
1 - й. Виходячи з помешкання, слід
обов'язково вимикати усі електроприлади з електромережі.
2-й. Якщо
з увімкненого електроприладу пахне горілим або він іскрить, негайно вимкніть
його з розетки. Користуватися несправним електроприладом не можна.
3-й. Ні
в якому разі не торкайтесь оголеного відрізка проводу, якщо він підключений до
розетки.
4 - й. Не можна включати у розетку
багато електроприладів одразу. Якщо ти, прасуючи одяг, вирішив зробити
перерву та подивитися мультики - вимкни праску.
5 - й. Коли йдеш вечеряти, перериваючи приготування
уроків, вимкни настільну лампу. Інакше електропроводка може перегрітися і
станеться коротке замикання.
6-й. Існує
ще одна небезпека, на яку наражають себе неуважні. Її не можна ані побачити,
ані почути.
7 - й. Це газ, що витікає з несправного
газопроводу або незакритої конфорки, пічки. Знаєте, що робити, якщо відчули у
квартирі незвичний запах?
8-й. Вікна прочини одразу,
Тільки
світла не вмикай,
Якщо
чути запах газу —
104
набирай.
9 - й. — Ну хоч сірничком мені
Присвітити можна?
10-й. Ні!
Газ, що витік із плити,
Приведе
нас до біди!
11-й. Якщо приміщення загазоване, то від найменшої
іскорки може статися вибух. А у вмикачах та розетках іскри якраз і проскакують.
12-й. Тому не можна ані вмикати світло, ані
запалювати свічку чи запальничку.
1 3 - й. А от провітрити помешкання
необхідно. Та слід викликати газову службу, щоб вона з'ясувала, з якої причини
стався витік газу.
1 4 - й. І не треба самому створювати
небезпеку. Слід завжди наглядати за чайником або каструлею, що стоять на вогні.
Коли вода закипить, вона може вибігти на конфорку та загасити вогонь.
Учитель. Про безпеку в оселі ми поговорили. А чи
знаєте ви, як слід поводитись у подвір'ї, щоб уникнути біди?
Звалище
або горище –
Небезпечне
для гри місце? (Так).
Нагадайте
ви мені,
Можна
грати в ліфті? (Ні).
А в
підвалі? На горищі,
Де
пилюка й вітер свище?
Я
сказав би — аж ніяк
Там не
можна гратись! (Так).
Можна
лазить по стіні,
Водостічних
трубах? (Ні).
На
будові так цікаво.
І, про
всі забувши справи,
Лізе у
пролом хлопчак,
Чи на
горе собі? (Так).
Гілки в
дерева пружні...
Пострибаємо
з них? (Ні).
1-й. Щоб не втрапити в пригоду,
Не
накликати біди,
Не
пустуй собі на шкоду,
У такі
місця не йди!
2-й. Бо тебе не може тато
Мотузочком
прив'язати,
У дворі
не може мати
Про
твою безпеку дбати!
3-й. Ну а голову розумну
Горе та
біда мине,
І тобі
не буде сумно
За
життя, що в нас одне.
Учитель. От ми і повторили основні види
небезпеки, що можуть загрожувати у квартирі та у дворі. Запам'ятайте, вони вам
не страшні, якщо ви про них пам'ятаєте та дотримуєтесь усіх правил безпечної
поведінки. Небезпека чатує лише на необачного та неуважного.
Дуже цікавий урок, яка Ви молодець!!!
ВідповістиВидалитиГарний урок.Молодець.
ВідповістиВидалити