середа, 24 жовтня 2012 р.

"Основи здоров'я"


 Нестандартний урок з «Основ здоров’я» у 2 класі
Тема. Узагальнення правил збереження здоров'я.
Мета. Узагальнити правила безпеки у побуті та правила безпечної поведінки під час ігор на подвір'ї; навчити упереджувати та запобігати виникненню небезпечних ситуацій, що можуть стати загрозою для життя дитини; виховувати дисциплінованість та увагу.
Обладнання: плакати правил безпеки у побуті, дитячі малюнки.
Хід заняття
Учитель. Друзі, перед тим, як розпочати нашу бесіду, я хочу поставити вам такі запитання:
¾   Скажіть, яке місце на землі ми вважаємо найбезпечнішим? Куди ми несемо наші радощі і жалі?
¾   Так, рідна домівка — це найдорожче місце для людини. Тут ми знаходимо затишок, спокій, тут нас люблять і розуміють.
¾   Існує давня приказка "Мій дім — моя фортеця". Як ви розумієте цей вислів? Від чого залежить наша безпека вдома?
¾   Отже, ми дійшли висновку, що безпека та добро­бут нашої домівки залежать від нас самих. Про те, як захистити від лиха рідну оселю і власне життя, ми і поведемо сьогодні розмову. Я пропоную докладніше поговорити про пожежу. Адже це - найстрашніше лихо.
Лісовичок.   Я дідусь Лісовичок,
Борода із колючок.
Я по лісі походжаю,
Кожну гілочку й листочок охороняю.

Онучка.           Дідусева я онучка,
Як тростиночка я гнучка.
Квіти й трави я збираю,
Добру вже аптеку маю,
Й хворим всім допомагаю.

Лісовичок. Запам'ятайте, діти, правило дру­зів лісу: "Природа жива! І ми живемо доти, поки є природа". О! А що це за гамір у моєму лісі?
Вовченя. Мої батьки десь пішли у своїх спра­вах. А я біля плити надибав ось що!
Л и с е н я. Ти дивись! Яка гарна коробочка! А давай подивимося, що там усередині...
Зайченя. А може, не треба? Ми ж не знаємо, що це таке!
Звірята. Дідусь Лісовичок! Гляньте, що ми знайшли. Поясніть нам, що воно таке.
Лісовичок. Це, любі мої звірята, сірники. Для дітлахів це небезпечна річ! Тільки дорослим можна ними користуватись. А в невмілих руках вони можуть призвести до пожежі. Зрозуміло?
Звірята. Так! Зрозуміло! Ми їх не будемо чіпати.
Лисеня. Пішов собі дідуган! У невмілих руках!.. А в нас умілі! Не будемо його слухати, запалюй, Вовчику.
Зайченя. Не чіпай сірників! Ви ж слово дали Лісовичку, а самі не дотримуєте його. А я так боюся вогню!..
Вовченя. Який же ти боягуз! Недарма кажуть, що полохливий заєць і пенька боїться! А ми хоробрі!
Звірята. Ой-ой-ой! Горить наше гарне хутро, ліс горить! Допоможіть! Рятуйте!..
Лісовичок. Поспішай, онучко! Подзвони 101, викликай пожежників, а я допоможу звірятам.
1- й   пожежник. Лісовичку, чому в твоєму лісі трапилася пожежа?
Лісовичок.   З сірниками ці звірята
Захотіли, було, гратись.
Враз вогонь схопився,
Хто де міг укрився.
Зрозуміли всі малята -
Звірята (разом). Небезпечно з вогнем гратись!
Лісовичок. Я вам щиро вдячний, дорогі пожежники, за допомогу!
2 - й  пожежник. Важкувато нам довелося! Та врешті-решт загасили вогонь. От тільки жаль, що трапляються не тільки нерозумні звірята, а й діти... Та що там казати, і дорослі трапляються, які необачно поводяться з вогнем.
1 - й  пожежник.      Для розваги і для гри
Сірників ти не бери,
Бо з вогнем погані жарти —
Жартувати з ним не варто!
2 - й  пожежник.      Не розпалюй сам багаття
Ані в лісі, ані в хаті.
Легко вогник запалить,
Та не просто погасить!
З грубки жару не беріть –
Жар в собі вогонь таїть;
Хоч малесенька жарина –
Для пожежі все ж причина.
1 - й  пожежник.      Телевізор, плитку, праску
Умикати вам не слід —
Пам'ятайте це, будь ласка,
Бо від цього стільки бід!
Пам'ятайте кожен з вас:
Де бензин і масло, й газ,
Там вогонь не підпускай –
Спалахне усе, і край!
2 - й  пожежник.      Все ж як трапилась біда,
Що тобі робити?
Не ховатись у куток,
А вогонь гасити!
1- й   пожежник.      Так, але спочатку,
Хлопчики й дівчатка,
Скористайтесь телефоном,
Якщо є поблизу він, -
Номер цей усім відомий:
Один-нуль-один, один-нуль-один!
2 - й  пожежник.      Як вогонь іще малий,
Кружкою води залий,
Чи піском засип, накрий,
Щоб не зміг ожити.
Гей, виходь з вогнем на бій,
Подолать його зумій!
1- й   пожежник.      А якщо вогонь не згас
І багато диму,
Вибігай з кімнати враз
Із дітьми малими.
Всіх, хто є у домі,
Швидше клич на поміч!
Учитель. Діти, а якими, на вашу думку, мають бути пожежники? Хто з вас хоче бути пожежником? Зараз перевіримо вашу увагу і спритність. (Прово­дяться ігри на увагу).
¾   Сучасні домівки мають багато зручностей: до них проведені і водопровід, і газопровід, і електрика. А чи замислювалися ви, що саме вони можуть виявитися джерелами небезпеки?
¾   Скажіть, які лиха може спричинити легковажне поводження з водою, газом та електрикою?
¾   У кожній сучасній оселі "живуть" корисні меха­нізми - машини. їх називають побутовою технікою. Які побутові прилади ви знаєте?
¾   Чим загрожує людині несправний електро­прилад або напівобірваний провід, що веде до нього?
¾   Які правила безпечного поводження з елек­троприладами та несправними проводами ви знаєте?
1 - й. Виходячи з помешкання, слід обов'язково вимикати усі електроприлади з електромережі.
2-й. Якщо з увімкненого електроприладу пахне горілим або він іскрить, негайно вимкніть його з розетки. Користуватися несправним електропри­ладом не можна.
3-й. Ні в якому разі не торкайтесь оголеного відрізка проводу, якщо він підключений до розетки.
4 - й. Не можна включати у розетку багато елек­троприладів одразу. Якщо ти, прасуючи одяг, вирі­шив зробити перерву та подивитися мультики - вимкни праску.
5 - й.          Коли йдеш вечеряти, перериваючи приго­тування уроків, вимкни настільну лампу. Інакше електропроводка може перегрітися і станеться коротке замикання.
6-й. Існує ще одна небезпека, на яку наражають себе неуважні. Її не можна ані побачити, ані почути.
7 - й. Це газ, що витікає з несправного газопроводу або незакритої конфорки, пічки. Знаєте, що робити, якщо відчули у квартирі незвичний запах?
8-й.          Вікна прочини одразу,
Тільки світла не вмикай,
Якщо чути запах газу —
104 набирай.
9 - й.               — Ну хоч сірничком мені
Присвітити можна?
10-й.        Ні! Газ, що витік із плити,
Приведе нас до біди!
11-й. Якщо приміщення загазоване, то від най­меншої іскорки може статися вибух. А у вмикачах та розетках іскри якраз і проскакують.
12-й. Тому не можна ані вмикати світло, ані запалювати свічку чи запальничку.
1 3 - й. А от провітрити помешкання необхідно. Та слід викликати газову службу, щоб вона з'ясувала, з якої причини стався витік газу.
1 4 - й. І не треба самому створювати небезпеку. Слід завжди наглядати за чайником або каструлею, що стоять на вогні. Коли вода закипить, вона може вибігти на конфорку та загасити вогонь.
Учитель. Про безпеку в оселі ми поговорили. А чи знаєте ви, як слід поводитись у подвір'ї, щоб уникнути біди?
Звалище або горище –
Небезпечне для гри місце? (Так).
Нагадайте ви мені,
Можна грати в ліфті? (Ні).
А в підвалі? На горищі,
Де пилюка й вітер свище?
Я сказав би — аж ніяк
Там не можна гратись! (Так).
Можна лазить по стіні,
Водостічних трубах? (Ні).
На будові так цікаво.
І, про всі забувши справи,
Лізе у пролом хлопчак,
Чи на горе собі? (Так).
Гілки в дерева пружні...
Пострибаємо з них? (Ні).
1-й.          Щоб не втрапити в пригоду,
Не накликати біди,
Не пустуй собі на шкоду,
У такі місця не йди!
2-й.          Бо тебе не може тато
Мотузочком прив'язати,
У дворі не може мати
Про твою безпеку дбати!
3-й.          Ну а голову розумну
Горе та біда мине,
І тобі не буде сумно
За життя, що в нас одне.
Учитель. От ми і повторили основні види небезпеки, що можуть загрожувати у квартирі та у дворі. Запам'ятайте, вони вам не страшні, якщо ви про них пам'ятаєте та дотримуєтесь усіх правил без­печної поведінки. Небезпека чатує лише на необач­ного та неуважного.